HostelBookers Logo
Feedback om webbplatsen

Hotel Stadt Frankfurt-Karben

Hotell

Egreve-Str. 25-27, Karben, Frankfurt, Tyskland

Atmosfär 71%

Renlighet 68%

Faciliteter 69%

Destination 68%

Säkerhet 78%

Personal 78%

Värde 72%

Vad är inkluderat?

  • Linen
  • Luggage Room
  • Towel

Faciliteter

  • Lockers
  • ATM
  • Bar
  • Book Exchange
  • Breakfast Not Included
  • Cable TV
  • Café
  • Cots available
  • Currency Exchange
  • DVDs
  • Direct Dial Telephone
  • Elevator
  • Free City Maps
  • Free Internet Access
  • Free Parking
  • Hot Showers
  • Housekeeping
  • Hårtorkar
  • Internetuppkoppling
  • Laundry Facilities
  • Luggage Storage
  • Meeting Room
  • Minibar
  • Outdoor Terrace
  • Parking
  • Restaurant
  • Safe Deposit Box
  • Swimming Pool
  • Takfläkt
  • Te- och kaffefaciliteter
  • Tillgång till telefon/fax
  • Tours/Travel Desk

Viktig information

Sen avbokning / utebliven: 1 natt avgift på kreditkort.

UNDANTAG --- "Frankfurt Fair perioder" nedan.
Avbokning Under avhandlingar perioder - endast möjlig To 21 dagar före ankomst.
Senare avboka eller utebliven eller genväg av en bekräftad bokning är föremål för FULL avgifter av ALLA bokade nätter

senaste incheckning - till 22:00 (10:00) - Om behöver senare checka in, mottagning bör kontaktas

"Frankfurt Fair perioder"

Heimtex 14.1.-17.1.15
PAPPER + X-MASS värld 30.1.-3.2.15
MILJÖ 13.2.-17.2.15
ISH 10.3.-14.3.15
MUSIC 15.4.-18.4.15
Techtextil 04.5.-5.7.15
IMEX 19.5.-21.5.15
ACHEMA 15.6.-19.6.15
Tendence 29.8.-9.1.15
IAA Pressetage 15.9.-17.9.14
I En A 17.9.-27.9.15
Bokmässan 14.10.-18: 10: 15
EUIROMOLD 25.11.-11.27.15

Check in / Check-out

Tidigast möjliga check-in: 10:00

Senaste check-out: 11:00

Riktlinjer

  • Child Friendly
  • Credit Cards Accepted
  • No Curfew
  • Husdjursvänlig
  • Taxes Included

Gruppbokning?

Grupp bestående av 15 eller mer till Frankfurt?

Kontakta oss direkt

Privata rum

Standard Single Private Ensuite

Resenärer 1

Rum information

Rum priser

Privat Rum

Badrum

Privat badrum

Klass

Standard

Standard Twin Private Ensuite

Resenärer 2

Rum information

Rum priser

Privat Rum

Badrum

Privat badrum

Klass

Standard

Superior 3 Bed PRIVATE Ensuite

Resenärer 3

Rum information

Rum priser

Privat Rum

Badrum

Privat badrum

Klass

Superior

Standard 4 Bed PRIVATE Ensuite

Resenärer 4

Rum information

Rum priser

Privat Rum

Badrum

Privat badrum

Klass

Standard

Superior Single Private Ensuite

Resenärer 1

Rum information

Rum priser

Privat Rum

Badrum

Privat badrum

Klass

Superior

Om Hotel Stadt Frankfurt-Karben

"Hög standard - moderat pris. Ett hem hemifrån, säker, vänlig, roliga och prisvärda Vi är en familj stil där kvalitet och pris är rätt och där unga och gamla (även för affärer eller fritid) är välkomna och känna . hemmastadd En stor majoritet av våra gäster tycker att vi erbjuder högre standard då de väntade, för det pris de betalar Inbäddat i förorterna i Frankfurt, i en trevlig grön miljö! - bara 15 minuter från Frankfurts pulserande centrum (direkt tåglinjen ) eller 20/25 min till Intl Airport -.. Rökfria rum, familjerum, och även en del rum med balkong finns Den inbjudande lobbyn, (gratis internet) -! de rymliga och ljusa rum (Satellit-TV, DVD / CD spelare, radio, värdeskåp), kombinerat med den varma gästfrihet och ett vänligt bemötande - är garanterade att göra din vistelse på vår "Comfort Inn" en trevlig och njutbar en Full frukostbuffé serveras för endast € 5,00 per person från 06.: 30 - till 09:30 VIKTIGT: Senaste incheckningstid brukar - 23:00 (11 PM) senare ankomst kan begäras, ännu inte kan garantera Hotel måste kontaktas minst 3 dagar i förväg engelska, spanska,.! . Franska - flytande muntligt Avbokning & No Show Policy: Hotell vanliga "fri avbokningsregler" är - 24-48 timmar före ankomst: Bokningar under Frankfurt-mässan perioder dock (se nedan) kan endast annulleras kostnadsfritt 15 dagar före . ankomstdatum senare avbokning kan bli föremål för full, 100% avgifter av alla de bokade tiden För mer information vänligen kontakta hotellet mässor i Frankfurt / M. 2011 -.. Fråga hotellet för exakta datum Heimtextil - Jan Premiere - slutet av jan / 1. -februari Ambiente - mitt februari Musik / ProLight + Sound - mars Tendence - slutet av augusti IAA -.. AutoShow 11-24 september Bok rättvis Beginning oktober Söker boende till ett pris som inte kommer att "" "'skada'" "'din ficka? Du hittade precis rätt ställe! "

Boendeinformation

Alla våra rum är utrustade med privat badrum välutrustade, stora, bekväma och ljusa med satellit-TV, DVD-spelare, minibar, klockradio, värdeskåp och en del med balkong. - Familjerum - icke rökare. Gratis trådlöst internet i lobbyn

Lokal information

Denna "" "tre + '"' stjärniga hotell ligger inbäddat i förorterna i Frankfurt, i en trevlig grön miljö, bara 15 minuters bilresa från hjärtat av centrala Frankfurt och 20 minuter från Frankfurts internationella flygplats. På Comfort Inn Frankfurt / Karben den tyska S-Bahn (tyska Rail - Fast Train) ligger bara 400 meter bort och erbjuder dig bekväma, enkla, direkt tillgång till alla viktiga sevärdheter i staden och Frankfurtmässan. Inte på hotellets lokaler, men i det omedelbara grannskapet: in / ut-dörr pool Motionsspår Fitness Cykeluthyrning Utflykter och turism: Frankfurt stad, Heidelberg, Rhen Bad Homburg-Spa, casino Büdingen - charmig medeltida stad

Avbokningspolicy

Kunder kan avboka sin reservation kostnadsfritt upp till 1 dag före ankomst. Efter detta datum kommer boendet att ta ut avgifter upp till kostnaden för den första bokade natten, såvida inget annat anges i boendets villkor. Depositionsavgifter som har betalats är inte återbetalbara.